Sen hakkını yolda yedin!.. Mahsenli Ali Efendi’nin Kerametleri


Yerköy’de arkadaşlar yanıma geldi ve mahsenli ali efendi’yi ziyaret etmek istediklerini söylediler.içimizden bir arkadaş, gitmeden önce hediye olması için yoldan bir kutu şeker aldı.hep beraber mahsen köyün’e doğru, yol almaya başladık.yolculuk uzun olduğundan, şeker alan arkadaş dayanamadı ve bize dönüp yüzünde mahcup bir tebessüm ile “ya arkadaşlar, ben bu şekerden bir tane yiyeceğim” dedi.

biz “bak kardeş, ayıp olur senin yaptığının farkına varır mahçup olursun” dedik.o da “ya olur mu, sadece bir tane şeker yedim, nasıl fark edecek kutunun sırası filan bozulmadı” dedi.mahsenli ali efendi’nin evine vardığımızda evde hanımı vardı.hanımı “sıddık evladım ali efendi evde değil geç gelecek” dedi.

bu konuşmanın üzerinden çok geçmeden, ali efendi merkebin üzerinde avludan içeri girdi.hanımına dönerek “hanım hanım” dedi. “biz ekmeği kulağımıza mı yiyoruz sanıyorsun? bizi ziyarete evlatlarımız gelecek, bizi bundan haberdar etmeyecekler” dedi ve yüzünde hafif bir tebessüm belirdi. sonra içeriye odasına geçtik. arkadaş almış olduğu şekeri ali efendi’ye takdim etti.

ali efendi şekeri bizlere kendi eliyle ikram etmeye başladı. sadece yolda dayanamayıp şekeri yiyen arkadaşa vermedi ve ekledi.evlat sen yolda gelirken hakkını yedin dedi ve tebessüm etti.o an, arkadaşın yüzü mahçubiyetinden kızarmıştı.evliya kiram hazretlerinin, kalbleri devamlı rableri ile beraber olduklarından dolayı, onlara allah cc bildirdiği ölçüde kerametlerini izhar edebilir.rabbin aciz bir kuluna bazı yaşanmışlar ayan olabiliyorsa,bu aciz varlığın yaratıcısı olan, mutlak ilim sahibi allah azimüşşa’nın, kulunun yaptıklarına vakıf olamaması düşünülemez.çünkü, kuluna o bilgi rabbi katından indirilimiştir.işte bundandır ki, insan yaptığı herşeyde rabbin onu gördüğü şuuru ile hareket etmelidir.

Sen hakkını yolda yedin.. kategorisinde yayınlandı. Sen hakkını yolda yedin!.. Mahsenli Ali Efendi’nin Kerametleri için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: