İBRAHİM EDHEM HAZRETLERİ VE CEYLÂN

İBRÂHİM BİN EDHEM, ÖNCELERİ BELH’TE SALTANAT VE DEBDEBEYE DÜŞKÜN BİR HÜKÜMDARDI. ONU BU DÜŞKÜNLÜKTEN KURTARIP ÂHİRETİNİ DE İHYÂ EDEBİLMESİ İÇİN, DEVRİN ÂRİF VE SÛFÎLERİNDEN ZAMAN ZAMAN KENDİSİNE İBRETLİ ÎKÂZLAR YAPILIYORDU. NİTEKİM MEŞHUR RİVÂYETE GÖRE BİR GECE SARAYININ DAMINDA BİRTAKIM ACAİP GÜRÜLTÜLER DUYMUŞ, UYUYAMAYIP MERAKLA SESLENMİŞTİ:

“– ORADA NE YAPIYORSUNUZ?”

GARİP BİR CEVAP VERİLDİ:

“– DEVEMİZİ KAYBETTİK, ONU ARIYORUZ!”

İBRÂHİM BİN EDHEM KIZDI:

“– DAMDA DEVE ARANIR MI HİÇ?”

BU SEFERKİ CEVAP İSE PEK MÂNİDAR VE İBRETLİ İDİ:

“– EY İBRÂHİM! DAMDA DEVE ARANMAYACAĞINI BİLİYORSUN DA, ŞU YAŞADIĞIN DÜNYEVÎ ŞATAFAT VE DEBDEBE İÇİNDE EBEDÎ SAÂDETİN ARANAMAYACAĞINI NİÇİN DÜŞÜNMÜYORSUN?”

DİĞER İBRETLİ ÎKÂZLARA NAZARAN BU SÖZLER, İBRÂHİM BİN EDHEM’E BİR HAYLİ TESİR ETTİ. ANCAK BİR MÜDDET SONRA BUNU DA UNUTTUĞUNDAN HÂLİNDE HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK GÖRÜLMEDİ.

GÜNLER BÖYLECE GELİP GEÇERKEN İBRÂHİM BİN EDHEM, BİRGÜN MAİYYETİYLE BİRLİKTE CEYLAN AVINA ÇIKTI. BİR ARA MAİYYETİNDEN AYRILDI. PÜR-DİKKAT İYİ BİR AV ARIYORDU Kİ, KULAĞINA “UYAN!” DİYE BİR SES GELDİ. PEK ALDIRMADI. AYNI SES BİR DAHA TEKRARLANDI, SONRA BİR DAHA… SONRA HER TARAFTAN BENZER SESLER DUYMAYA BAŞLADI. SESLER:

“– ÖLÜM SENİ UYANDIRMADAN SEN KENDİN UYAN!” DİYORDU.

İBRÂHİM BİN EDHEM HEM ŞAŞIRDI HEM DE KORKTU. ANCAK O SIRADA KARŞISINA GÜZEL BİR CEYLAN ÇIKTI. BUNUN ÜZERİNE İBRÂHİM BİN EDHEM O NAZLI HAYVANI AVLAMA HEYECANINA DÜŞTÜ. BİRAZ EVVEL DUYDUĞU SÖZLERİ UNUTUP SADAĞINDAN BİR OK ÇIKARDI VE YAYINA SÜRDÜ. NİŞAN ALDI. TAM OKU FIRLATACAKTI Kİ, NAZLI CEYLAN GÖZLERİNİ İBRÂHİM BİN EDHEM’E DİKİP DİLE GELDİ:

“– EY İBRÂHİM! RAHMÂN OLAN ALLÂH, BENİ AVLAYASIN DİYE Mİ SENİ YARATTI?”

İBRÂHİM BİN EDHEM BAŞTAN AYAĞA TİTREDİ. GÖZLERİ BULUT BULUT OLDU, ATINDAN ATLAYIP SECDEYE KAPANDI; TEVBE ETTİ. CENÂB-I HAKK’A YALVARDI:

“EY LUTF U KEREMİ SONSUZ OLAN ALLÂH’IM! BENİM HÂLİME DE NAZAR KIL! NİCE ZAMANDIR DEBDEBE İÇİNDE ÖMÜR NEFESLERİMİ ZÂYÎ ETMİŞİM… EY ALLÂH’IM! LUTFUNLA GÖNLÜMÜ YIKA; KALBİMDE MUHABBETİNDEN BAŞKA BİR ŞEY BIRAKMA!”

ARTIK İBRÂHİM BİN EDHEM, GÖZLERİNİ BAMBAŞKA BİR ÂLEME AÇMIŞ, İLÂHÎ BİR İKLÎMİN TEMÂŞÂSINA DALMIŞTI. İŞTE BU TEMÂŞÂ, ONDAKİ DİĞER GÜZELLİK TELÂKKÎLERİNİ TAMAMEN SİLİVERMİŞTİ. BÖYLECE HER SABAH İHTİMÂMLA GİYDİĞİ SALTANAT ELBİSELERİ VE GÖĞSÜNÜ KABARTAN BELH SULTANLIĞI, ARTIK GÖNLÜNDE BÜTÜN İHTİŞÂM VE SÜSÜNÜ, HÂSILI BÜTÜN EHEMMİYETİNİ KAYBETTİ VE GÖZÜNE İĞRETİ GÖRÜNMEYE BAŞLADI.

BU HÂLET İÇİNDE GÖZLERİ TEVBE YAŞLARIYLA NEMLİ, YÜREĞİ NEDÂMET ATEŞLERİYLE YANIK OLAN İBRÂHİM BİN EDHEM, SAHRÂLARA DOĞRU YOLA KOYULDU. HAYLİ YÜRÜMÜŞTÜ Kİ, BİR ÇOBANA RASTLADI. DERHAL YANINA VARDI VE KENDİ LİBÂSINA MUKÂBİL ONUN ABASINI ALIP ÜSTÜNE GEÇİRDİ. O ANDA GÖNLÜNDE BÜYÜK BİR RAHATLIK HİSSETTİ. ÇOBAN İSE BU HÂL KARŞISINDA ŞAŞKINA DÖNMÜŞTÜ. İÇİNDEN: «PÂHİŞÂHIMIZ HERHÂLDE AKLINI YİTİRMİŞ OLMALI…” DİYORDU. OYSA İBRÂHİM BİN EDHEM AKLINI YİTİRMEMİŞ, BİLÂKİS AKLI BAŞINA GELMİŞTİ. O, CEYLAN AVINA ÇIKMIŞ, ANCAK ALLÂH TEÂLÂ ONU BİR CEYLAN İLE UYANDIRMIŞTI…

KISSADAN HİSSE:

DÜNYÂ İLE ÂHİRETTEN BİRİNİ TERCİH ETME SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA ÂHİRETİ SEÇENLER, EBEDİYYET SULTÂNI OLARAK SONSUZ MÜKÂFATLARA NÂİL OLURLAR. ANCAK DÜNYÂYI SEÇENLER BU ÂLEMDE ZÂHİREN SULTAN DA OLSALAR, HAKÎKATTE EBEDÎ ÂLEMİN, ELLERİNE HİÇBİR ŞEY GEÇMEYECEK OLAN DİLENCİLERİ HÜKMÜNDEDİRLER. İŞTE BU SIRRI ANLAYAN İBRÂHİM BİN EDHEM, KENDİ ISLÂHININ ANCAK HÜKÜMDARLIĞI BIRAKMAKTAN GEÇTİĞİNİ GÖRÜNCE, BU FEDÂKÂRLIĞI VE FERÂGATİ YAPMIŞ VE BİR EBEDİYYET SULTÂNI OLMUŞTUR. ONUN KARŞISINA ÇIKAN KENDİSİNİ ÎKÂZ EDİCİ SEBEPLER İSE, BİR BAKIMA GÖNLÜNDE BULUNAN İHLÂS VE SAMİMİYET CEVHERİNİN BİR BEREKETİDİR. DAHA DOĞRUSU ONUN GÖNÜL HÂLİ, İLÂHÎ İKLÎME ADIM ATTIRACAK SEBEPLERİN KARŞISINA ÇIKMASINA VE HAKK’IN YÜCE TECELLÎLERİNE NÂİLİYYETİNE, SULTANLIĞI TERK GİBİ BÜYÜK BİR FERÂGATİN KENDİSİNE KOLAYLAŞTIRILMASINA VE NİHÂYET BİR LÂHZADA NİCE İHSÂNLARA ERMESİNE VESÎLE OLMUŞTUR. BU HÂLİ ŞÂİR NE GÜZEL HÜLÂSA EDER:

HAK TECELLÎ EYLEYİNCE HER İŞİ ÂSÂN EDER;

HALK EDER ESBÂBINI, BİR LÂHZADA İHSÂN EDER.

Menkıbe, Hikaye ve Kerametler kategorisinde yayınlandı. İBRAHİM EDHEM HAZRETLERİ VE CEYLÂN için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: