ZUHRUF SURESİ 36 VE 37. AYETLER VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ:

ZİKRULLAH (ALLAH’I ANMAK )

KUTBÜ’Z-ZAMAN, SULTANÜ’L-ARİFİN ,ŞEYH , EŞ-ŞERİF, ES-SEYYİD MUHAMMED SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİ SOHBETLERİNDE BUYURDULAR Kİ:

ZİKRULLAH ,KALBLERİN ,GÖZLERİN ,GÖNÜLLERİN,AKILLARIN ,BEDENLERİN VE RUHLARIN NURUDUR, IŞIĞIDIR. ZİKRULLAH KALBE DÜŞEN AŞKTIR. ZİKRULLAH MELEKLER ALEMİNE YOLCULUKDUR .ZİKRULLAH PEYGAMBERLER MECLİSİNE DAHİL OLMAKTIR. ZİKRULLAH EVLİYALAR KERVANINA KATILMAKTIR. ZİKRULLAH HER ŞEYDEN GÜZELİ RAHMAN OLAN RABBİMİZLE SOHBETTİR, O’NUN NUR DAİRESİNE DAHİL OLMAKTIR.

ZUHRUF SURESİ, 36.AYET-i ŞERİFE

VE MEY YA’ŞÜ-KİM ŞUURUNDA OLMAZSA-AN ZİKRİRRAHMANİ-RAHMANI ZİKRETMENİN -NÜKAYYİD LEHU ŞEYTANEN-ONA BİR ŞEYTAN MUSALLAT EDERİZ-FE HÜVE LEHU KARİN-ARTIK O ONUN YAKIN DOSTU OLUR.

EVET RAHMANI ZİKRETMEYİ TERK EDENİN, YAKIN ARKADAŞI ŞEYTAN OLUR. ZİKRULLAH BU KADAR ÖNEMLİDİR. ZİRA BU SÖZ MEVLAMIZIN SÖZÜDÜR.

ZİKRİ TERK EDEN, NURU TERK ETMİŞTİR. NURU(IŞIĞI )OLMAYAN EV NASIL KARANLIKTA İSE, ZİKRULLAH YAPMAYAN BEDEN DE KARANLIKTADIR. ZİKREDEN KİŞİ RAHMANI ZİKRETTİĞİ VE RAHMAN DA ONU ZİKRETTİĞİ İÇİN ZİKREDEN MÜRİDİN DOSTU RAHMANDIR.. RAHMANIN OLDUĞU YERDE IŞIK VARDIR. NUR VARDIR.

ZİKRULLAH ÇEKMENİN ŞUURUNDA OLMAYANIN İSE DOSTU ŞEYTANDIR. ŞEYTANIN OLDUĞU YERDE KARANLIK VARDIR. ŞEYTAN İNSANI DÜNYADA ÇUKURA DÜŞÜRÜR, AHİRETTE İSE KARANLIKLAR DİYARI OLAN NARA (ATEŞE) DÜŞÜRÜR, ZİRA CEHENNEM KARANLIKLAR İÇİNDEDİR.

MUHTEREM VE MUHTEŞEM PEYGAMBER İSA MESİH RUHULLLAH ALEYHİSSELAMULLAH BUYURDU Kİ; KÖR KÖRE YOL GÖSTERMEK İSTERSE, İKİSİ DE ÇUKURA DÜŞER..

ADI ÜSTÜNDE KÖR ŞEYTAN.. SEN DE ZİKRULLAHI TERK EDER, GÖNÜL GÖZÜNÜ KÖR EDERSEN, İKİNİZİN DE AKIBETİ DÜNYADA DA ÇUKUR, AHİRETTE DE ÇUKURDUR…

ZUHRUF SURESİ, 37.AYET-İ ŞERİFE

VE İNNEHÜM-GERÇEKTEN ONLAR(ŞEYTANLAR)-LE YESUDDUNEHÜM-ONLARI ÇIKARIRLAR(ZİKRİ TERK EDENLERİ)-ANİSSEBİLİ-YOLDAN-VE YAHSEBÜNE-ZANNEDERLERKİ-ENNEHÜM-KENDİLERİ-MÜHTEDÜN-DOĞRU YOLDADIRLAR.

ZİKRİ TERK EDENLERE SORSAN, ONLAR DER Kİ, SİZ BİZİM KALBİMİZE BAKIN, BİZİM KALBİMİZ TEMİZ, KİMSENİN NAMUSUNDA DEĞİLİM, YALAN SÖYLEMİYORUM, İÇKİ İÇMİYORUM, KUMAR OYNAMIYORUM, ZİNA ETMİYORUM, SADECE NAMAZI KILMIYORUM VE ZİKRULLAH YAPMIYORUM .

ZATEN HASTALIK BU.. NAMAZ KILMAMAK VE ZİKRULLAHI TERK ETMEK..

SEN ADEM SAFİYYULLAH ALEYHİSSELAMULLAHIN OĞLUSUN, BIRAK ŞU ŞEYTANI, ONUN ADIMLARINI TAKİP ETMEYİ VE ONA DOST OLMAYI..

BU İKİ AYETİ ASLA VE ASLA UNUTMA VE DİĞER KARDEŞLERİNİ İKAZ ET…EVİNİN BAŞ KÖŞESİNE AS VE HER GÜN OKU!..

وَمَنْ يَعْشُ عَنْ ذِكْرِ الرَّحْمنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرينٌ ﴿٣٦﴾ وَاِنَّهُمْ لَيَصُدُّونَهُمْ عَنِ السَّبيلِ وَيَحْسَبُونَ اَنَّهُمْ مُهْتَدُونَ

(36) Ve mey ya’şü an zikrir rahmani

Kim Rahmanın zikrinden göz yumarsa

Nükayyid lehu şeytanen

Biz ona şeytanı musallat ederiz de

fe hüve lehu karin

Artık o onun arkadaşı olur

(37) Ve innehüm le yesuddunehüm anis sebili

Gerçekten şeytanlar, onları yoldan çıkarırlar

ve yahsebune ennehüm mühtedun

Ve onlar da kendilerinin hidayete erdiklerini zannederler

CENAB-I HAK KU’RAN-I MECİD’DE ŞÖYLE BUYURMUŞTUR:

LE ZİKRULLAHİ EKBER-EN BÜYÜK ŞEY ZİKRULLAHTIR

ÜTLÜ MA UHIYE İLEYKE MİNEL KİTABİ VE EKIMIS SALAH İNNES SALATE TENHA ANİL FAHŞAİ VEL MÜNKER VE LEZİKRULLAHİ EKBER VALLAHÜ YA’LEMÜ MA TASNEUN

KİTÂPTAN SANA VAHYEDİLENİ OKU VE NAMAZI DA KIL. ÇÜNKÜ NAMAZ KÖTÜ VE İĞRENÇ ŞEYLERDEN MEN’EDER. ELBETTE ALLAH’I ZİKRETMEK, EN BÜYÜK(İBÂDET)TİR. ALLAH, NE YAPTIĞINIZI BİLİR. (ANKEBÛT: 85/45

FEZKÜRUNI EZKÜRKÜM VEŞKÜRU LI VE LA TEKFÜRUN

ÖYLE İSE BENİ ZİKİR EDİN Kİ, BEN DE SİZİ ANAYIM; BANA ŞÜKREDİN, NANKÖRLÜK ETMEYİN. (BAKARA: 92/152)

BÜTÜN YÜREĞİNLE RABBİNİ ZİKRET!..

VEZKURİSME RABBİKE VE TEBETTEL İLEYHİ TEBTİYLEN.

RABBİNİN ADINI ZİKİR ET VE BÜTÜN GÖNLÜNLE O’NA YÖNEL. (MÜZZEMMİL: 3/8)

BENİ ZİKİR ETMEYENLERDEN YÜZ ÇEVİR!..

FE A’RID AM MEN TEVELLA AN ZİKRİNA VE LEM YURİD İLLEL HAYATED DUNYA

BİZİ ZİKİR ETMEKTEN YÜZ ÇEVİREN VE DÜNYÂ HAYÂTINDAN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMEYEN KİMSEDEN YÜZ ÇEVİR. (NECM: 23/29)

GİZLİ GİZLİ RABBİNİ ZİKRET!..

VEZKÜR RABBEKE FI NEFSİKE TEDARDRUAV VE HIYFETEV VE DUNEL CEHRİ MİNEL ĞAFİLIN

RABBİNİ, İÇİNDEN ZİKİR EDEREK VE KORKARAK, YÜKSEK OLMAYAN BİR SESLE SABAH AKŞAM AN, GAFİLLERDEN OLMA! (A’RÂF: 39/205)

NAMAZI BENİ ZİKİR ETMEK İÇİN KIL!..

İNNENI ENALLAHÜ LA İLAHE İLLA ENE FA’BÜDNI VE EKIMIS SALATE Lİ ZİKRI

MUHAKKAK BEN, (EVET) BEN ALLAH’IM, BENDEN BAŞKA TANRI YOKTUR. (YALNIZ) BANA KULLUK ET VE BENİ ZİKİR ETMEK İÇİN NAMAZ KIL. (TÂHÂ: 45/14)

BENİ ZİKRETMEKTE GEVŞEKLİK GÖSTERME!..

İZHEB ENTE VE EHUKE Bİ AYATI VE LA TENİYA FI ZİKRI

BENÎ ZİKİR ETMEKTE GEVŞEKLİK ETMEYİN. (TÂHÂ: 45/42)

ZİKRULLAHI TERK EDEN İÇİN SIKINTILI HAYAT VE AHİRETTE KÖRLÜK VAR

VE MEN A’RADA AN ZİKRI FE İNNEL LEHU MEIYŞETEN DANKEV VE NAHŞÜRUHU YEVMEL KIYAMETİ A’MA

AMA KİM BENİ ZİKİR ETMEKTEN YÜZ ÇEVİRİRSE, ONUN İÇİN DE DAR BİR GEÇİM VAR. KIYAMET GÜNÜ ONU KÖR OLARAK (YÜCE DÎVÂNA) SÜRERİZ. (TÂHÂ: 45/124)

ZİKRULLAHI TERK EDENE İTAAT ETME!..

VASBİR NEFSEKE MEALLEZINE YED’UNE RABBEHÜM BİL ĞADATİ VEL AŞİYYİ YÜRIDUNE VECHEHU VE LA TA’DÜ AYNAKE ANHÜM TÜRIDÜ ZINETEL HAYATİD DÜNYA VE LA TÜTI’ MEN AĞFELNA KALBEHU AN ZİKRİNA VETTEBEA HEVAHÜ VE KANE EMRUHU FÜRUTA

KALBİNİ BİZİ ZİKİR ETMEKTEN ALIKOYDUĞUMUZ, KEYFİNE UYAN VE İŞİ, HEP AŞIRILIK OLAN KİŞİYE İTAAT ETME. (KEHF: 69/28)

GÖNÜLLER ZİKRULLAHLA HUZUR BULUR!..

ELLEZINE AMENU VE TATMEİNÜ KULUBÜHÜM Bİ ZİKRİLLAH E LA Bİ ZİKRİLLAHİ TATMEİNÜL KULUB

ONLAR İNANAN VE ALLAH ‘I ZİKİR ETMEKLE GÖNÜLLERİ HUZUR BULAN KİMSELERDİR. İYİ BİLİN Kİ GÖNÜLLER, ANCAK ALLAH ‘I ANMAKLA HUZUR BULUR. (RA’D: 87/28)

ZİKRULLAHI YAP YER YÜZÜNE RIZIK İÇİN DAĞILIN!..

FEİZA KUDIYETİSSALATU FENTEŞİRU FİYL’ARDI VEBTEĞU MİN FADLİLLAHİ VEZKURULLAHE KESİYREN LE’ALLEKUM TUFLİHUNE.

NAMAZ KILINDIKTAN SONRA YERYÜZÜNE DAĞILIN VE ALLAH IN LÜTFUNDAN (NASİBİNİZİ) ARAYIN. ALLAH’I ÇOK ZİKİR EDİN Kİ BAŞARIYA ERESİNİZ. (CUM’A: 96/10)

SABAH -AKŞAM ZİKRULLAH EDİNİZ!..

YA EYYÜHELLEZINE AMENÜZKÜRULLAHE ZİKRAN KESIRA. VE SEBBİHUHU BÜKRATEV VE ESIYLA

EY İNANANLAR, ALLAH’I ÇOK ZİKİR EDİN. VE O’NU SABAH AKŞAM TESBİH EDİN. (AHZÂB: 97/41-42)

HİÇBİR ŞEY MÜRİDİ ZİKRULLAHDAN ALI KOYMAZ!..

RİCALÜL LA TÜLHIHİM TİCARATÜV VE LA BEY’UN AN ZİKRİLLAHİ VE İKAMİS SALİT VE ITAİZ ZEKATİ YEHAFUNE YEVMEN TETEKALLEBÜ FIHİL KULUBÜ VEL EBSAR

KENDİLERİNİ NE TİCARETİN, NE DE ALIŞVERİŞİN ALLAH’I ZİKİR ETMEKTEN, NAMAZ KILMAKTAN, ZEKÂT VERMEKTEN ALIKOYMADIĞI ERLER. (ONLAR), YÜREKLERİN VE GÖZLERİN (DEHŞETTEN) TERS DÖNECEĞİ GÜNDEN KORKARLAR. (NÛR: 102/37)

HER HALDE ZİKRULLAHA DEVAM!..

FE İZA KADAYTÜMÜS SALATE FEZKÜRULLAHE KIYAMEV VE KUUDEV VE ALA CÜNUBİKÜM FE İZATME’NENTÜM FE EKIYMÜS SALAH İNNES SALATE KANET ALEL MÜ’MİNINE KİTABEM MEVKUTA

NAMAZI BİTİRDİĞİNİZ ZAMAN AYAKTA, OTURARAK VE YANLARINIZ ÜZERİNDE (UZANARAK) ALLAH’I ZİKİR EDİN; GÜVENE KAVUŞTUNUZ MU NAMAZI (TAM) KILIN. ÇÜNKÜ NAMAZ, MÜ’MİNLERE VAKİTLİ OLARAK FARZ KILINMIŞTIR. (NİSA: 98/103)

MALLAR VE ÇOCUKLAR ZİKRULLAHA MANİ OLMAMALI!..

YA EYYUHELLEZİYNE AMENU LA TULHİKUM EMVALUKUM VE LA EVLADUKUM ‘AN ZİKRİLLAHİ VE MEN YEF’AL ZALİKE FEULAİKE HUMULHASİRUNE.

EY İNANANLAR, MALLARINIZ VE ÇOCUKLARINIZ SİZİ ALLAH’I ZİKİR ETMEKTEN ALIKOYMASIN. KİM BUNU YAPARSA İŞTE ONLAR ZİYANA UĞRAYANLARDIR. (MÜNÂFİKÛN: 103/9)

ZİKRULLAHI TERK EDİP HİZBÜŞŞEYTAN (ŞEYTANA DOST) OLMA!..

İSTAHVESE ‘ALEYHİMUŞŞEYTANU FEENSAHUM ZİKRALLAHİ ULAİKE HIZBUŞŞEYTANİ ELA İNNE HIZBEŞŞEYTANİ HUMULHASİRUNE.

ŞEYTÂN ONLARI KUŞATMIŞ (RUHLARINA HÂKİM OLMUŞ) ONLARA ALLAH’I ZİKİR ETMEYİ UNUTTURMUŞTUR. ONLAR ŞEYTÂNIN TARAFTARIDIR. MUHAKKAK Kİ ŞEYTÂNIN TARAFTARLARI KAYBEDECEKTİR. (MÜCÂDELE: 104/19)

EFENDİMİZ, SULTANIMIZ, İKİ CİHAN PADİŞAHI ,HABİBULLAH ALEYHİSSELAMULLAH HAZRETLERİ ZİKRULLAH HAKKINDA ŞÖYLE BUYURMUŞLARDIR:

EBÛ HUREYRE RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“ALLAH’IN YERYÜZÜNDE DOLAŞIP ZİKİR MECLİ Sİ ARAYAN MELEKLERİ VARDIR. ALLAH’I ZİKREDEN BİR TOPLULUĞU BULDUKLARI ZAMAN: ‘GELİN, GELİN BULDUK’ DİYE BİRBİRLERİNE SESLENİRLER. SONRA GELİP O MECLİSİN ETRAFINDA OTURURLAR. KANATLA­RINI DÜNYA GÖĞÜNE KADAR GEREREK ORASINI KU ŞATIRLAR. ONLARI EN İYİ BİLEN OLDUĞU HALDE RABLERİ ONLARA SORAR:

‘KULLARIM NE DİYOR?’

‘KULLARIN, SENİ TESBİH EDİYORLAR, TEKBİR GETİRİYORLAR, TAHMİD EDİYORLAR, TEMCÎD (TA’ZÎM) EDİYORLAR.’

‘PEKİ ONLAR BENİ GÖRDÜLER Mİ?’

‘HAYIR. VALLAHİ SENİ GÖRMEDİLER.’

‘YA BENİ GÖRSELER DURUMLARI NASIL OLURDU?’ ‘SENİ GÖRSELER DAHA ÇOK İBADET, DAHA ÇOK TAHMÎD, DAHA ÇOK TEŞBİH EDERLERDİ.’ ‘PEKİ NE İSTİYORLAR?’ ‘SENDEN CENNETİ İSTİYORLAR.’ ‘PEKİ ONLAR CENNETİ GÖRDÜLER Mİ?’ ‘HAYIR VALLAHİ YA RABBİ, ONU GÖRMEDİLER.’ ‘YA ONU GÖRSELERDİ DURUMLARI NİCE OLURDU?’ ‘TABİİ Kİ ONA KARŞI ARZU VE RAĞBETLERİ DAHA DA ÇOK OLURDU.’

‘ONLAR NEDEN SIĞINIYORLAR?’ ‘CEHENNEMDEN SIĞINIYORLAR,’ ‘ONU GÖRDÜLER Mİ?’ ‘HAYIR VALLAHİ ONU GÖRMEDİLER.’ ‘ONU GÖRSELERDİ DURUMLARI NE OLURDU?..’ ‘ONU GÖRSELERDİ ONDAN DAHA ÇOK KORKARLARDI. DAHA ÇOK KAÇARLARDI’ DİYE CEVAP VERİR­LER. BUNUN ÜZERİNE ALLAH ŞÖYLE BUYURUR:

‘SİZİ ŞAHİT GÖSTERİYORUM, BEN ONLARI BAĞIŞ LADIM.’ MELEKLERDEN BİR TANESİ BUNUN ÜZERİNE ŞÖYLE DER: ‘AMA İÇLERİNDE, ZİKİR İÇİN DEĞİL DE SADECE BİR İŞİ İÇİN GELİP OTURAN FALAN KİMSE DE VARDIR.’

‘BÖYLE BİR TOPLULUĞUN ARKADAŞLARI DA KÖTÜ OLAMAZ’ DİYE BUYURUR.”

[BUHÂRÎ VE MÜSLİM]

EBÛ HUREYRE RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:)

“KİM BİR MECLİSTE ALLAH’I ZİKRETMEDEN OTURUP KALKARSA ALLAH’TAN NASİBİNİ ALAMAMIŞ, ALLAH’IN LÜTFUNA NAİL OLAMAMIŞTIR. KİM YATTIĞI YERDE ALLAH’I ZİKRETMEZSE ALLAH’TAN NASİBİNİ ALAMAMIŞ, ALLAH’IN LÜTFUNA NAİL OLAMAMIŞTIR. KİM YÜRÜDÜĞÜ BİR YERDE ALLAH’I ANMAZSA ALLAH’TAN NASİBİNİ ALAMAMIŞ, ALLAH’IN LÜTFUNA NAİL OLAMAMIŞTIR. ”

[EBÛ DÂVUD VETİRMİZÎ.|

EBÛ HUREYRE RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLALIU ALEYHİ VE SELLEM

BUYURDU:

“HERHANGİ BİR TOPLULUK EĞER OTURDUKLARI MECLİSTEN ALLAH’I ZİKRETMEDEN KALKARLARSA, EŞEK LEŞİ BULUNAN BİR MECLİSTEN KALKMIŞ GİBİ OLUR, KAZANÇLARI DA PİŞMANLIK OLUR.”

[EBÛ DÂVUD.]

ABDULLAH BİN BÜSR RADİYALLAHU ANH’DAN:

“BİR ADAM ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E ŞÖYLE DEDİ:

‘EY ALLAH’IN RESULÜ! HAYIR KAPILARI ÇOKTUR. HEPSİNİ YAPMAMA İMKAN YOKTUR. BANA TEK BİR ŞEY SÖYLE DE ONU YAPAYIM, ÇOK ŞEY SÖYLE YİP TE UNUTMAYAYIM.’ ŞÖYLE BUYURDU: ‘DİLİN DAİMA ALLAH’ İN ZİKRİ İLE YAŞ KALSIN!'”

[TİRMİZÎ]

EBÛ SAÎD RADİYALLAHU ANH’DAN: “PEYGAMBER SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E

SORDULAR: ‘KIYAMET GÜNÜNDE KULLARIN HANGİSİ ALLAH İNDİNDE DAHA KIYMELİVE DAHA YÜKSEK MERTEBELİDİR? ŞÖYLE BUYURDU:

‘ALLAH’I ÇOK ZİKREDENLER.’

DENİLDİ Kİ:

‘EY ALLAH’IN RESULÜ! ALLAH YO LUNDA SAVAŞANDAN DA MI (DAHA KIYMETLİDİR)?’

‘KILICI PARÇALANIP KANA BULANINCAYA KADAR SAVAŞSA DAHİ, ALLAH’I ZİKREDENİN DERECESİ ON DAN ÜSTÜNDÜR’ BUYURDU.” | İKİSİ DE TİRMİZÎ’YE AİT]

EBÛ MÛSÂ RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SULLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“İÇİNDE ALLAH’IN ANILDIĞI EV İLE İÇİNDE AL LAH’IN ZİKREDİLMEDİĞİ EV DİRİ İLE ÖLÜ GİBİDİR.”

(BUHÂRÎVE MÜSLİM.

EBÛ HUREYRE RADİYALLAHU ANH’DAN: “PEYGAMBER SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM MEKKE YOLUNDA YÜRÜYORDU.

CÜMDÂN DENİLEN BİR DAĞA UĞRADI VE ŞÖYLE DEDİ: ‘YÜRÜYÜN BURA SI CÜMDÂN’DIR. MÜFERRİDLER GEÇMİŞTİR.’

‘KİMDİR MÜFERRİDLER, EY ALLAH’IN RESULÜ?’ DİYE SORDUKLARINDA, ŞÖYLE BUYURDU: ‘ONLAR, ALLAH’I ÇOKÇA ZİKREDENLERDİR’.” {MÜSLİM]

TİRMİZÎ’NİN RİVAYETİ: “MÜFERRİDLER NE DEMEKTİR?” DİYE SORDULAR,

ŞÖYLE BUYURDU: “ALLAH’IN ZİKRİNİ KENDİLERİNE ŞİAR EDİNENLERDİR. ZİKİR ONLARIN YÜKLERİNİ VE AĞIRLIKLARINI SIRTLARINDAN ATAR VE KIYAMET GÜNÜNDE ALLAH’IN HUZURUNA HAFİF OLARAK GELİRLER.”

EBÛ HUREYRE RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“ALLAH TEÂLA ŞÖYLE BUYURUYOR: ‘BEN KULUMUN ZANNI ÜZEREYİM. BENİ ANDIĞI ZAMAN, BEN ONUNLA BERABERİM. EĞER BENİ KENDİ NEFSİNDE (İÇİNDEN) ANARSA, BEN DE ONU KENDİ NEFSİMDE ANARIM. EĞER BENİ BİR TOPLULUĞUN İÇİNDE ZİKRE DERSE, BEN DE ONU O TOPLULUKTAN DAHA HAYIRLI BİR TOPLULUĞUN İÇİNDE ANARIM. BANA BİR KARIŞ YAKLAŞIRSA BEN ONA BİR ARŞIN YAKLAŞIRIM. BANA BİR ARŞIN YAKLAŞIRSA BEN ONA BİR KULAÇ YAKLA ŞIRIM. BANA YÜRÜYEREK GELİRSE BEN ONA KOŞA RAK GİDERİM’.”

[BUHARÎ, MÜSLİM VE TİRMİZÎ.|

İMÂRE BİN ZA’KERE RADİYALLAHU ANH’ DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“HAKİKİ KULUM, SAVAŞ ESNASINDA BENİ ZİK REDENDİR.” [TİRMİZÎ]

ENES RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“CENNET BAHÇELERİNDEN GEÇTİĞİNİZ ZAMAN FAYDALANIN!”

“NEDİR CENNET BAHÇELERİ?” DİYE SORDULAR; ŞÖYLE BUYURDU:

“ZİKİR HALKASIDIR.” [TİRMİZÎ]

EBÛ ÜMÂME RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“KİM YATAĞINA ABDESTLİ OLARAK YATIP UYKU BASINCAYA DEK ALLAH’I ZİKREDERSE, GECENİN HERHANGİ BİR SAATİNDE KALKIP ALLAH’TAN GEREK DÜNYA VE GEREKSE ÂHİRETE AİT NE İSTERSE ALLAH MUTLAKA ONA İSTEDİĞİNİ VERİR.” [TİRMİZÎ]

ÖMER RADİYALLAHU ANH’DAN: PEYGAMBER SALLALLALIU ALEYHİ VE SELLEM NECİD BÖLGESİNE BİR MÜFREZE GÖNDERDİ.

MÜF REZE BİR ÇOK GANİMET ELDE EDEREK DERHAL GERİ DÖNDÜ. MÜFREZEYE KATILMAYAN BİR ADAM HAYRETİNİ İFADE EDEREK: ‘BU MÜFREZEDEN DAHA HIZLI VE DAHA ÇOK GANİMET ELDE EDEN BAŞKA BİR MÜFREZE GÖRMEDİK” DEDİ. BUNUN ÜZERİNE PEY GAMBER SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM: BU MÜFREZEDEN DAHA HIZLI VE DAHA ÇOK GANİMET ELDE EDEN BİR TOPLUMU SİZE BİLDİREYİM Mİ?’ DİYE SORDU VE DEVAMLA: SABAH NAMAZINI KILIP, GÜ NEŞ DOĞUNCAYA KADAR ALLAH’I ZİKREDEN BİR TOPLUM BU MÜFREZEDEN DAHA HIZLI VE DAHA ÇOK GANİMET ELDE EDER.’ BUYURDU. |TÎRMİZÎ]

EBÛ’D-DERDÂ RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“ALLAH TEÂLÂ, KIYAMET GÜNÜ YÜZLERİ APAYDINLIK, İNCİ MİNBERLERİ ÜZERİNDE OTURAN VE HERKES TARAFINDAN KENDİLERİNE GIPTA EDİLEN BİR KAVİM GÖNDERECEKTİR Kİ ONLAR, NE PEYGAMBERLERDİR VE NE DE ŞEHİTLERDİR.” HEMEN BİR BEDEVİ DİZLERİ ÜSTÜNE ÇÖKÜP PEYGAMBER SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E YALVARDI:

“NE OLUR ONLAN BİZE ANLAT DA BİLELİM!” ŞÖYLE BUYURDU:

“ONLAR, ÇEŞİTLİ KABİLELERDEN, ÇEŞİTLİ ÜLKE LERDEN ALLAH İÇİN BİRBİRLERİNİ SEVİP BİR ARAYA GELEN VE ALLAH’I İHLAS İÇİNDE ZİKREDENLERDİR.”

[TABERÂNÎ, MU’CEMU’L-KEBİR’DE]

İBN MES’ÛD RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“İNSANLAR ARASINDA ZİKİR ANAHTARLARI VAR DIR. ONLARDA (ALLAH’IN ZİKRİNİ) GÖRDÜKLERİNDE HEMEN ZİKREDERLER.”

TABERÂNÎ, MU’CEMU’ L-KEBÎR’DE. İSNADINDA ÖMER BİN EL-KÂSIM VARDIR.

SA’D BİN MÂLİK RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“EN HAYIRLI ZİKİR HAFİ (GİZLİ) OLAN ZİKİRDİR. EN İYİ RIZIK, KÂFİ GELEN RIZIKTIR.”

(AHMED VE EBÛ YA’LÂ)

MÂLİK RADİYALLAHU ANH’DAN: “BANA PEYGAMBER SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN ŞÖYLE BUYURDUĞU ULAŞTI:

‘GAFİLLER ARASINDA ALLAH’I ZİKREDEN KİŞİ, HARPTEN KAÇANLARIN ARKASINDA SAVAŞAN KİMSE GİBİDİR. GAFİLLER İÇİNDE ALLAH’I HATIRLAYIP ANAN KİŞİ, KURU AĞAÇTA YEŞİL BİR DAL GİBİDİR. GAFİLLER İÇİNDE ALLAH’I ZİKREDEN, KARANLIK EVDEKİ LAMBA GİBİDİR. GAFİLLER İÇİNDE ALLAH’I ZİKREDENE ALLAH, DAHA ÖLMEDEN CENNETTEKİ YERİNİ GÖSTERİR. GAFİLLER İÇİNDE AL LAH’ I ZİKREDEN HER FASİH VE A’CEM SAYISINCA AL LAH ONU BAĞIŞLAR’.” -FASİH: ÂDEMOĞULLARI DE MEKTİR. A’CEM İSE, HAYVANLARDIR- [REZÎN.L

EBÛ’D-DERDÂ RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“MELİKİNİZİN (RABBİNİZİN) KATINDA, DERECENİZİ EN YÜKSELTEN, SİZİ EN TEMİZ KILAN, ALTIN, GÜMÜŞ TASADDUK ETMEKTEN DAHA İYİ OLAN, ALLAH YOLUNDA SAVAŞA ÇIKIP DA DÜŞMANLARLA KIYASIYA SAVAŞMAKTAN BİLE DAHA ÜSTÜN OLAN İYİ AME LİNİZİ SİZE BİLDİREYİM Mİ?”

“EVET” DEDİLER.

“İŞTE O, ALLAH’I ZİKRETMEKTİR.” |TİRMİZİ|

MUVATTÂ’DA (EBÛ’D-DERDÂ’NNİ SÖ ZÜ) OLARAK.

EBÛ SAÎD RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“(HALK) SİZE DELİDİR DEYİNCEYE KADAR, ALLAH’I ZİKREDİN!”

(AHMED VE EBÛ YA’LÂ)

MUÂZ RADİYALLAHU ANH’DAN: (ALLAH RESULÜ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM BUYURDU:

“İNSANOĞLU, ALLAH’IN ZİKRİNDEN DAHA İYİ KENDİSİNİ ALLAH’IN AZABINDAN, KURTARAN BİR AMEL İŞLEMEMİŞTİR.” (TİRMİZÎ)

TEVRAT METİNLERİNDE ALLAH AZZE VE CELLEYİ ZİKRETMEK ŞÖYLE ANLATILMAKTADIR

YAS.6: 4 “DİNLE, EY İSRAİL! TANRIMIZ RAB TEK RAB’DİR. 6:4 “TANRIMIZ RAB TEK

RAB’DİR” YA DA “RAB TANRIMIZ’DIR, YALNIZ VE YALNIZ RAB” VEYA “RAB TANRIMIZ’DIR, RAB TEKTİR”.

YAS.6: 5 TANRINIZ RAB’Bİ BÜTÜN YÜREĞİNİZLE, BÜTÜN CANINIZLA, BÜTÜN

GÜCÜNÜZLE SEVECEKSİNİZ.

YAS.6: 6 BUGÜN SİZE VERDİĞİM BU BUYRUKLARI AKLINIZDA TUTUN.

YAS.6: 7 ONLARI ÇOCUKLARINIZA ZİKRETTİRİN ( BENİMSETİN.) EVİNİZDE

OTURURKEN, YOLDAYÜRÜRKEN, YATARKEN, KALKARKEN ZİKREDİN (ONDAN SÖZ EDİN.)

EY ADEMOĞULLARI(PEYGAMBER ÇOCUKLARI)!

ŞEYTANIN ADIMLARINA UYMAYIN. SİZE, DÜŞMAN OLAN ŞEYTANI DOST EDİNİP HİZBUŞ-ŞEYTAN(ŞEYTANIN TARAFTARI) OLMAYIN.

BEN VE ELÇİLERİM MUHAKKAK GALİP GELECEĞİZ AYETİNİN MUHATAPLARI, KALPLERİNE İMAN YAZILI OLANLAR!

ZİKRULLAHTAN AYRILMAYIN..  ALLAH’IN TARAFTARI OLUN.

İSTAHVEZE ALEYHİMUŞ ŞEYTÂNU FE ENSÂHUM ZİKRALLÂH(ZİKRALLÂHİ), ULÂİKE HİZBUŞ ŞEYTÂN(ŞEYTÂNİ), ELÂ İNNE HİZBEŞŞEYTÂNİ HUMUL HÂSİRÛN(HÂSİRÛNE).

ŞEYTAN ONLARI KUŞATTI. BÖYLECE ALLAH’IN ZİKRİNİ ONLARA UNUTTURDU. İŞTE ONLAR, ŞEYTANIN TARAFTARLARIDIR. ŞEYTANIN TARAFTARLARI, GERÇEKTEN HÜSRANDA OLANLAR, ONLAR DEĞİL Mİ?

MÜCADELE SURESİ 19.AYET

KETEBALLÂHU LE AGLİBENNE ENE VE RUSULÎ, İNNALLÂHE KAVİYYUN AZÎZ(AZÎZUN).

ALLAH: “BEN VE ELÇİLERİM MUTLAKA GÂLİP GELECEK.” DİYE YAZDI. MUHAKKAK Kİ ALLAH; KAVÎ’DİR (KUVVETLİDİR), AZÎZ’DİR.

MÜCADELE SURESİ 21.AYET

LÂ TECİDU KAVMEN YÛ’MUNÛNE BİLLÂHİ VEL YEVMİL ÂHÎRİ YUVÂDDÛNE MEN HÂDDALLÂHE VE RESÛLEHU VE LEV KÂNÛ ÂBÂEHUM VE EBNÂEHUM VE İHVÂNEHUM EV AŞÎRETEHUM, ULÂİKE KETEBE FÎ KULÛBİHİMUL ÎMÂNE VE EYYEDEHUM Bİ RÛHİN MİNH(MİNHU), VE YUDHILUHUM CENNÂTİN TECRÎ MİN TAHTİHEL ENHÂRU HÂLİDÎNE FÎHÂ, RADIYALLÂHU ANHUM VE RADÛ ANH(ANHU), ULÂİKE HİZBULLÂH(HİZBULLÂHİ), E LÂ İNNE HİZBULLÂHİ HUMUL MUFLİHÛN(MUFLİHÛNE).

ALLAH’A VE AHİRET GÜNÜNE (ÖLMEDEN ÖNCE ALLAH’A ULAŞMAYA) ÎMÂN EDEN BİR KAVMİ, ALLAH’A VE O’NUN RESÛL’ÜNE KARŞI GELENLERE MUHABBET DUYAR BULAMAZSIN. VE ONLARIN BABALARI, OĞULLARI, KARDEŞLERİ VEYA KENDİ AŞİRETLERİ OLSA BİLE. İŞTE ONLAR Kİ, (ALLAH) ONLARIN KALPLERİNİN İÇİNE ÎMÂNI YAZDI. VE ONLARI, KENDİNDEN BİR RUH İLE DESTEKLEDİ VE ONLARI, ALTINDAN NEHİRLER AKAN CENNETLERE DAHİL EDECEK. ONLAR ORADA EBEDİYYEN KALACAK OLANLARDIR. ALLAH, ONLARDAN RAZI OLDU. VE ONLAR DA O’NDAN (ALLAH’TAN) RAZI OLDULAR. İŞTE ONLAR, ALLAH’IN TARAFTARLARIDIR. GERÇEKTEN ALLAH’IN TARAFTARLARI, ONLAR, FELÂHA ERENLER DEĞİL Mİ?

MÜCADELE SURESİ 22.AYET

BÜTÜN PEYGAMBERLER ALEYHİSSELAMULLAH ZİKRULLAHDAN BAHSETMİŞDİR ONU ANMAK ZİKRETMEK HER ŞEYDİR, ONSUZ OLAN HERŞEY HİÇBİR ŞEYDİR…VESSELAM..

YAZAN: Ekonomist Seyyid Ebul Kasım Saltuk

Zikrullah (Allah'ı anmak) kategorisinde yayınlandı. ZUHRUF SURESİ 36 VE 37. AYETLER VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: