Hz. Abdülkadir Geylani – “Fütuhu’l-Gayb” Okumaları

78. MAKALE: MÜCAHEDE EHLİ VE HUYLARI

NEFSİYLE MÜCAHEDE EDENLERİN, BU YOLUN HAKİKATİNİ ARAYANLARIN AŞAĞIDA BELİRTİLEN ON ESASA UYMASI GEREKİR. BUNLARA UYANLAR, NEFİSLERİNE HÂKİM KİMSELERDİR. BU SEBEPLE EN GÜZEL ŞEYLERE KAVUŞURLAR.

BİRİNCİSİ: ALLAH (CC) ADINA YEMİN ETMEK.

BU YEMİN, İSTER DOĞRU İSTERSE YANLIŞ OLSUN; İSTER KASTEN İSTERSE SEHVEN OLSUN YAPILMAMALI. YEMİN ETMEYİ ADET EDİNMEYENE NUR YOLU AÇILIR; ADET EDİNEN ZARARINI MUTLAKA GÖRÜR. YEMİNİ AZ OLANIN, GAYRETİ ÇOKTUR. ARKADAŞLARI ARASINDA SEVİLİR. ALLAH (CC) TARAFINDAN KALBİNE NUR KAPISI AÇILIR. BU NURLA HERKES TARAFINDAN SEÇİLİR. GÖREN SEVER. DÜŞMANLARI ONDAN KORKAR.

İKİNCİSİ: YALANDAN SAKINMAK.

YALAN SÖYLEMEK YAKIŞMAZ. BİLEREK VEYA BİLMEYEREK SÖYLENECEK TEK YALAN, HAYLİ ZARARLARA YOL AÇAR. YALAN SÖYLEMEMEYE ALIŞANIN KALBİ NURLA DOLAR. BİLGİSİ ARTAR. İŞLERİNE BÖYLE DEVAM EDERSE ZAMAN OLUR Kİ SANKİ HİÇ YALAN BİLMEZMİŞ GİBİ OLUR; BU YÜZDEN HERKESİN SEVGİSİNİ KAZANIR. BAŞKASINDAN YALAN İŞİTSE DAHİ AYIPLAMALI. BAŞKASININ YALANINA MANİ OLMAK DA İYİDİR. BUNU YAPMALI; YALAN SÖYLEYENLERİ BIRAKTIRMAK.

ÜÇÜNCÜSÜ: HİÇ KİMSEYE BİR VAADDE BULUNMAMAK.

HERKESE VAADDE BULUNMAK HATADIR, DOĞRU DEĞİLDİR. İNSAN ELİNDE OLMAYAN SEBEPTEN VAADİNİ YERİNE GETİREMEZ, YALANCI OLUR. HERHANGİ BİR VAADDE BULUNAN KATİ SÖZ VERMEMELİ. VAADİNİ İNŞAALLAH GİBİ SÖZLERLE BİTİRMELİDİR.

BU ÂDETİ YERİNE GETİRENLER CÖMERT OLUR. ALLAH (CC) TARAFINDAN HAYÂ PERDESİNE BÜRÜNÜR. DOĞRU İNSANLARIN YANINDA ÇOK SEVİLİR. ALLAH’IN (CC) SEVGİLİ BİR KULU OLUR. DERECESİ YÜCE OLUR.

DÖRDÜNCÜSÜ: YARATILMIŞLARA LANET OKUMAMAK.

LANET ETMEK YERİNDE OLMAZ. NE KİMSEYE LANET NE DE BİR ŞEYE EZİYET YAKIŞMAZ. BUNLAR, İYİLERİN HUYUNDANDIR. BUNUN SONU ÇOK KIYMETLİDİR. KİMSE İÇİN KÖTÜ DİL KULLANMAYANIN HAYATI EMNİYET İÇİNDEDİR. DÜNYASI SELAMET, AHİRETİ İSE AZIKLIDIR. GÜÇLÜK GÖRMEZ. ÇÜNKÜ KENDİSİ KİMSENİN KÖTÜLÜĞÜNÜ İSTEMEMİŞTİR. KULLARIN SAYGISI, ALLAH’IN (CC) RAHMETİ ONUN İÇİN OLUR.

BEŞİNCİSİ: BEDDUA ETMEMEK.

KENDİNE KÖTÜLÜK EDİLSE BİLE KİMSEYE BEDDUA YAKIŞMAZ. KENDİSİNE YAPILAN HER KÖTÜ SÖZ VEYA KÖTÜ İŞE KARŞILIK OLARAK BEDDUA ETMEK HİÇ DE İYİ SAYILMAZ.

BEDDUA ETMEMEYİ ADET HALİNE GETİREN EN YÜCE MAKAMLARA ERER. HUYUNU BUNUNLA BEZEYEN DÜNYADA SEVİLİR, HALKIN KALBİNDE SEVGİSİ OLUR. HERKES DAVETİNE İCABET EDER. HALK ARASINDA EFENDİ OLARAK BİLİNİR.

ALTINCISI: İSLAM KIBLESİNE YÖNELİP NAMAZ KILAN İÇİN KÜFÜR VE NİFAK HÜKMÜ VERMEK.

BU HALİ BENLİĞİNE SİNDİREN İLAHI RAHMETE YAKINDIR. EN BÜYÜK FAZİLET DERECESİNE ULAŞMIŞ OLUR. BU, PEYGAMBERİMİZİN (SAV) SÜNNETİNE UYMAK İÇİN SEÇİLEN EN İYİ YOLDUR. MÜSLÜMANLARDAN HİÇBİRİ İÇİN KÖTÜ HÜKÜM VERMEYENİN MANEVÎ DUYGUSU GELİŞİR, AZAPTAN EMİN OLUR. ALLAH’IN (CC) RIZASINA KAVUŞUR. BU, HER İMAN SAHİBİNİN ELDE ETMESİ GEREKEN EN BÜYÜK FAZİLETTİR. BÜTÜN İNSANLAR BU HUY SAHİBİNE MERHAMET HİSSİ DUYARLAR.

YEDİNCİSİ: KÖTÜLÜKLERE BAKMAMAK VE DUYGULARI KORUMAK.

BUNLAR, İMAN SAHİBİNİN EN BAŞTA YAPMASI GEREKEN İŞTİR. BUNUN MÜKÂFATI DÜNYADA DA GÖRÜLÜR. ÖBÜR ÂLEMDE İSE ELDE EDECEĞİ GÜZELLİĞİN SONU YOKTUR. İNSANLAR İÇİN EN ZOR İŞ BUDUR. ALLAH (CC) BİZLERİ BU YOLDA BAŞARIYA ULAŞTIRSIN. BU GÜZEL HUYLARI YAPMAYI BİZE İHSAN EYLESİN. KALBİMİZDEN KÖTÜ İSTEKLERİN ÇIKMASINA BİZİM İÇİN YARDIMCI OLSUN.

SEKİZİNCİSİ: İNSANLARIN HİÇBİRİNE İŞİNİ GÖRDÜRMEMEK.

BU İŞ VEYA O İŞ GÖREN; İSTER BÜYÜK İSTER KÜÇÜK OLSUN.

İNSAN İÇİN ASIL LAZIM OLAN İNSANLARIN İŞİNİ ALMAK. ONLARIN DERTLERİNİ BİTİRMEK. ONLARDAN HER TÜRLÜ YARDIM İSTEĞİNİ KISMAK. BU HAL ALLAH’A (CC) KULLUK EDEN İÇİN EN GÜZEL İŞTİR. İTTİKA YOLUNU TUTAN KİMSE İÇİN ŞART VE BİR YOLDUR. ESASEN KÖTÜLÜĞÜ YASAK ETMEK; İYİLİĞE TEŞVİK İÇİN BU YOLUN KESİN OLARAK BENİMSENMESİ GEREKİR. ÇÜNKÜ BU HALDE İNSANLAR GÖZE EŞİT OLARAK GÖRÜNÜR. BU YOL SEÇİLMEYE NİYET EDİLİRSE ALLAH (CC) YARDIM EDER. YOLUN TAMAMEN HAKK (CC) TARAFINA DÖNDÜĞÜNÜ GÖRENİN İMANI DAHA DA ARTAR. HAKİKAT KARŞISINDA İNSANLAR ARASINDA SEÇME YAPMAZ. İMAN İZZETİNİ VE SERVETİNİ KORUMA YÖNÜNDEN BUNLARI YAPMAK ZORUNDADIR. ÇÜNKÜ İHLAS KAPISI BURADAN AÇILIR.

DOKUZUNCUSU: İNSANLARIN ELİNDE BULUNAN HER ŞEYDEN ÜMİDİNİ KESMEK.

BU DA İNSAN İÇİN ÖNEMLİDİR. ŞEREFİN KORUNMASINA YARDIMCIDIR. BU HAL ÖZEL BİR GÖNÜL ZENGİNLİĞİDİR. BU HALİN BENİMSENMESİ ŞEREFTİR. TEMİZ BİR İMANI GÖSTERİR. GÖNÜL HASTALIKLARINA ŞİFA OLAN TEVEKKÜLE, ALLAH’A (CC) GÜVENMEYE GÖTÜRÜR.

BU HAL, ALLAH’A (CC) GÖTÜRÜR. BU HAL, ZÜHD YOLUDUR. EN KÜÇÜK KÖTÜLÜK DAHİ OLSA BU YOLA GİRENDEN ÇIKMAZ. BU, ALLAH’INA (CC) TAM GÜVENİ OLANLARIN BENİMSEDİĞİ ADETTİR.

ONUNCUSU: TEVAZU SAHİBİ OLMAK.

ŞİMDİYE KADAR YAZDIKLARIMIZIN EN ÖNEMLİSİ BUDUR. BİR ADAM İBADET Mİ EDİYOR, TEVAZU LAZIM. ALLAH (CC) KATINDA DERECESİNİN YÜKSELMESİNİ Mİ İSTİYOR, TEVAZU YOLUNU TUTMASI GEREK. HALK ARASINDA SEVİLMEK, MANEVÎ MAKAMININ BÜYÜMESİNİ TEMENNİ ETMEK İÇİN TEVAZU SAHİBİ OLMAK İCAP EDER.

DÜNYA VE AHİRET İŞLERİNİN YOLUNA GİRMESİ İÇİN TEVAZU YOLUNUN TUTULMASI ESASTIR. ÇÜNKÜ TEVAZU HUYLARIN TEMELİDİR; GÜZEL HUYLARIN KAYNAĞIDIR. TEVAZU SAHİBİ OLMAYAN HİÇBİR İSTEĞİNE ESMEZ. KUL BUNUNLA YARALI KİMSELERLE BAĞDAŞABİLİR. VE BUNUNLA ALLAH (CC) RIZASINA KAVUŞMASI MÜMKÜN OLUR. İMAN SAHİBİNİN AÇIKTA, GİZLİDE TEVAZU SAHİBİ OLMASI TAKVA DERECESİNİN ONDA GELİŞMİŞ OLMASINA İŞARETTİR.

TEVAZU ESAS MANASI İLE İNSANIN HER GÖRDÜĞÜ ŞEYİ KENDİNDEN ÜSTÜN OLDUĞU VEYA OLACAĞI İNANCINA SAHİP OLMALIDIR. HER GÖRDÜĞÜ KİMSE İÇİN:

– “BELKİ BU BENDEN DAHA ÜSTÜNDÜR. ALLAH (CC) TARAFINDAN BENDEN DAHA FAZLA SEVİLMİŞTİR…”

DEMELİ VE BU KANAATİ BENLİĞİNE SİNDİRMELİDİR. KENDİNDEN KÜÇÜĞÜ GÖRDÜĞÜNDE:

– “KÜÇÜKTÜR, HENÜZ YARADANA KARŞI GELMEMİŞTİR. HALBUKİ BEN ALLAH’A (CC) İSYAN ETTİM, KARŞI GELDİM; BU BENDEN HAVIRLIDIR.”

DEMELİ… BÜYÜK İÇİN DE ŞÖYLE DEMELİ:

BİR BİLGİNİ GÖRÜRSE;

– “BU BİLGİNDİR, BENİM BİLMEDİĞİMİ BİLİYOR. BANA VERİLMEYEN ONA VERİLMİŞTİR. ONUN BİLDİĞİNİ BEN BİLMİYORUM, O BİLDİĞİYLE AMEL EDİYOR; BENSE CAHİLİM, YAPAMIYORUM.”

DEMELİ… CAHİL BİR KİMSEYİ GÖRDÜĞÜ ZAMAN DA:

– “O BİLMEYEREK GÜNAH İŞLİYOR, BEN BİLEREK YAPIYORUM; ÖLDÜĞÜMÜZ ZAMAN BİLİNİR.”

ŞEKLİNDE DEMELİDİR. BİR KÂFİRLE KARŞILAŞTIĞI ZAMAN DA ŞÖYLE DEMELİ:

– “BELKİ DİNE GELİR, İMANLI OLUR. BELKİ BERİ GÜNAHLARIM YÜZÜNDEN İMANSIZ GİDEBİLİRİM. SONUMUZUN NE OLACAĞI BİLİNMEZ…”

– “İŞTE EN BÜYÜK İŞ BU HALİ ALMAKTIR. İNSANIN FAYDALANACAĞI İLK VE SON İŞ, TEVAZUDUR. KUL BU HALİ RUHUNDA DUYDUĞU VE TEVAZU DERECESİNE ÇIKTIĞI ZAMAN ALLAH (CC) İÇİN NASİHAT İZNİ ALIR. HERKESE NASİHAT VERMEYE KOYULUR. DÜNYA VE AHİRET İŞLERİNE DAİR BÜTÜN ÜZÜNTÜLERİ GİDER. ARTIK ALLAH’IN (CC) SEVMİŞ OLDUĞU İNSANLARDAN SAYILIR. ŞEYTANIN DA EN BÜYÜK DÜŞMANI SAYILIR. RAHMET KAPISINA VARMIŞ SAYILIR ARTIK.”

SON OLARAK BİRKAÇ SÖZ DAHA SÖYLEMEK GEREKECEK Kİ BU DA KİBİR ÜZERİNE OLACAK. BİLİNDİĞİ GİBİ TEVAZU KİBRİN ZITTIDIR. KİBİRLİ OLANDA TEVAZU OLMAZ. BU YÜZDEN KİBİRLİ OLMAK İMAN SAHİBİNE YARAMAZ. İNSAN BU YOLUN TAM GERÇEKLEŞMESİNİ İSTİYORSA KİBİR VE KENDİNİ BEĞENME YOLUNU BIRAKMASI YERİNDE OLUR. EĞER KULLUK VAZİFESİNİ BİR YEŞEREN AĞACA BENZETİRSEK ONUN YETİŞMESİ İÇİN KİBİR BIRAKILMALIDIR. KENDİNİ BÜYÜK BİLİP BEĞENMEYİ BIRAKMAK HER İMAN SAHİBİNE DÜŞEN TAM BİR VAZİFEDİR.

İŞTE… BU SEVİMSİZ HALLERİN ORTADAN KALKMASI İÇİN TEVAZU YOLU SEÇİLMELİDİR. TEVAZU ZAHİDLERİN EN BÜYÜK ŞEREFİDİR. HAK YOLUNA GİRENLERİN İŞARETİDİR.

YUKARIDAN BERİ ANLATTIĞIMIZA ŞUNLARI DA EKLEMEYİ YERİNDE BULUYORUZ: İNSAN ELBETTE Kİ BU KADAR ŞEREF SAHİBİ OLUNCA BİR MAKAMA ÇIKARILIR. İŞTE O ZAMAN İNSANI BİLMEYEREK YIKACAK OLAN ŞEY DEDİKODUDUR. BU TAMAMEN İCAPSIZ VE YERSİZ İŞTİR. BİLHASSA CEMAAT ÖNÜNDE YERSİZ DEDİKODU YAPMAK ZARARLIDIR. ALLAH (CC) SAKLASIN BU DURUMDA OLAN İNSAN İSTERSE MANEN EN BÜYÜK DERECEYE YÜKSELSİN YIKILMASI BİR AN İŞİDİR.

BUNLARI YAPMAK ÖYLE SANILDIĞI KADAR KOLAY DEĞİLDİR. ALLAH (CC) FAZLINI, İHSANINI ÜZERİMİZDEN EKSİK ETMESİN.

ALLAH (CC) CÜMLEMİZİ BU İYİ İŞLERİ YAPMAYA MUVAFFAK BUYURSUN. ALLAH (CC) CÜMLEMİZİ SÖZÜ ÖZÜ BİR OLANLARDAN EYLESİN. ÖMRÜMÜZÜN SON DEMİNDE İMANLA GÖTÜRECEK HER TÜRLÜ YARARLI İŞİ YAPMAMIZ İÇİN BİZE YARDIMCI OLSUN. NEFSİMİZİN VE ŞEYTANIN ŞERRİNDEN HEPİMİZİ KORUSUN..AMİN…

Fütuhul Gayb kategorisinde yayınlandı. Hz. Abdülkadir Geylani – “Fütuhu’l-Gayb” Okumaları için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: