Seyyid Abdülkadir Geylani – “Fütuhu’l-Gayb” Okumaları

77. Makale: ALLAH’I (C.C.) BİLİP HALKI BIRAKMAK

ALLAH’I (CC) ARADIĞIN ZAMAN HALKI YOK BİL. HALK ARASINA KARIŞTIĞIN ZAMAN NEFSİNİ UZAK TUT. HALKI BIRAKIP HAKK’I (CC) DÜŞÜNDÜĞÜN ZAMAN VARLIĞIN SANA YOK OLDUĞUNU GÖRÜRSÜN. NEFSİNİ KARIŞTIRMADAN HALK ARASINA GİRERSEN ADİL OLURSUN. SANA UYANLAR DA SENDEN EMİN OLURLAR.

İÇ ALEMİNE ÇEKİLDİĞİNDE HER ŞEYİ BIRAK. YALNIZ GİR; O ZAMAN ASIL ARKADAŞINI SIR GÖZÜNLE, BU GÖZLERDEN BAŞKA GÖZLERLE HİKMETTEN GÖRÜRSÜN.

NEFSİN ERİR; YERİNE ALLAH’IN (CC) EMRİ GELİR. O’NA (CC) YAKINLIK GELİR. O ZAMAN GÖRÜRSÜN. BİLGİSİZLİK BİLGİ, UZAK YAKIN; SESSİZLİK HUZUR; KORKU ÜNSİYET OLMUŞTUR.

EV ŞURADA DURAN, SADECE İKİ ŞEY VARDIR: YARADAN VE YARADILAN. YARADANI (CC) KABUL EDERSEN GERİ KALANLARA SÖYLE:

– “ALEMLERİN SAHİBİNDEN BAŞKASI BENİM DÜŞMANIMDIR.”

BU İŞLER KOLAY BİLİNMEZ. TADAN BİLİR. SAFRASI BOZUK OLAN TAD ALAMAZ. ANCAK TEDAVİ SONUNDA TADABİLİR.

EY KARŞIMDA DURAN, DİNLE: İMAN SAHİBİ YARAR İŞ TUTARSA NEFSİ İYİLİĞE DÖNER. KALBİN ANLADIĞINI ANLAR. SONRA SIR OLUR. SONRA FENA BULUR. DAHA SONRA VARLIK OLUR. DOSTLARA KAPILAR AÇIKTIR. NEFSİNİ YOLA GETİR, DOST OL, ORADAN GİR.

EY ŞURADA DURAN, DİNLE: FENA ŞEY, YARATIKLARI YARATANA (CC) KARŞI GÖRMEKTİR. TABİATIN MELEK SIFATINA BÜRÜNMESİDİR. BİR ZAMAN SONRA BU DA YOK OLUR; İLK YARATILIŞ ŞEKLİNİ BULURSUN. İŞTE O ZAMAN SUYUNU HAKK (CC) VERİR. VARLIĞINDA FİLİZLENEN EKENEĞİ O EKER. EĞER BUNU İSTİYORSAN İSLAM OL; HAKK’A (CC) BAĞLAN. SONRA BU YOLUMUZU ARZU ET. DAHA SONRA İLAHİ İLİMLERİ ÖĞRENMEYE KOYUL. MARİFET YOLLARINI BUNDAN SONRA ARA. BUNDAN VÜCUT BUL; VAR OL, VARLIĞIN ONUNLA OLSUN.

ZAHİD OL, İLK İŞ ZAHİDLİKTİR. BU, BİR ANLIK İŞTİR. VEFA SAHİBİ OL, BU DA AZ ZAMANDA ELDE EDİLİR. SONU OLMAYAN GÜZEL İŞ İSE MARİFET YOLUDUR.

Fütuhul Gayb kategorisinde yayınlandı. Seyyid Abdülkadir Geylani – “Fütuhu’l-Gayb” Okumaları için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: