KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

MEVLANA ŞEYH ES-SEYYİD EŞ-ŞERİF HACI MUSTAFA TANDOĞAN HAZRETLERİ, MİLADİ 1871 YILINDA YOZGAT’TA DOĞMUŞLARDIR.

BABALARININ İSMİ HASAN EFENDİ, ANNELERİ DE ULVİYE HANIMDIR. MAMALI TÜRKMEN AŞİRETİNE MENSUP BİR AİLEDEN OLAN HASAN EFENDİ, EMİN, CESUR VE FAZİLETLİ BİR İNSAN OLARAK TANINMIŞTIR.

HASAN EFENDİ, BİR SÜRE, SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN HAZRETLERİNİN YAVERLERİ OLARAK DA GÖREV YAPMIŞTIR. HASAN EFENDİ’NİN BABALARI VE DEDELERİ YOZGAT’IN SORGUN İLÇESİNDEN GELMEKTEDİR.

HASAN EFENDİ’NİN TEK ÇOCUKLARI OLAN HACI MUSTAFA TANDOĞAN HAZRETLERİ, İLK GENÇLİK DÖNEMLERİNİ YOZGAT’TA GEÇİRMİŞLERDİR. HAYATLARINI, ALLAH’IN DİNİNİ ANLAMAYA, YAŞAMAYA VE ANLATMAYA ADAYAN HACI MUSTAFA TANDOĞAN HAZRETLERİNE, HALK ARASINDA (YOZGAT VE KIRŞEHİR HAVALİSİNDE ÖZELLİKLE KÖPRÜSÜ OLMAYAN KÖYLERE KÖPRÜ YAPILMASINA ÖNCÜLÜK ETTİKLERİNDEN DOLAYI) “KÖPRÜCÜ, KÖPRÜCÜ HOCA, KÖPRÜCÜ HOCAEFENDİ” GİBİ İSİMLER VERİLMİŞ VE BU İSİMLERLE ANILMIŞLARDIR.

KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ, MEMLEKETLERİNDEN MEMNUNE TANDOĞAN HANIMEFENDİ İLE EVLENMİŞ VE BU EVLİLİKTEN BEŞ TANE ÇOCUKLARI OLMUŞTUR.

KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ İLK EĞİTİMLERİNİ BABALARININ GÖZETİMİ ALTINDA BULUNDUKLARI YERDE ALMIŞLAR, DİNİ EĞİTİMLERİNİ İSE DEĞİŞİK HOCA EFENDİLERİN DERSLERİNDE BULUNARAK TAMAMLAMIŞLARDIR. KLASİK DİNİ İLİMLERİ DE ÖĞRENEN HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ, BU İLİMLERİ BİLHASSA, KAYSERİ’DEKİ MEŞHUR MEDRESE ALİMLERİ OLAN, HAMURCULUZADE VE KÜLEKCİZADE HOCALARDAN, HACI HÜSEYİN EFENDİ, ABDULLAH EFENDİ, HACI ZÜHDİ EFENDİ GİBİ ALİMLERDEN TAHSİL ETMİŞLERDİR.

MEVLANA ŞEYH ES-SEYYİD EŞ-ŞERİF HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ, ÇOK CİDDİ VE GENİŞ BİR DİNİ İLİM TAHSİL ETTİKTEN SONRA, DİNİ İLİMLERİ ÖĞRETMEKLE MEZUN VE YETKİLİ KILINMIŞLARDIR. KENDİLERİ, BİZATİHİ, OSMANLI DEVLETİNİN MÜDERRİSLERİNDEN OLDUKLARINI İFADE ETMİŞLERDİR.

KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA TANDOĞAN HAZRETLERİ, HAYATLARININ ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNDE İMAM HATİPLİK YAPMIŞ VE DE GEÇİMLERİNİ SAĞLAMIŞLARDIR.

KENDİLERİ HAYATLARININ SON YILLARINDA BİLHASSA SABİT OLUP İRŞAD HİZMETLERİNDE BULUNDUKLARINDAN DOLAYI, KENDİLERİNDEN ALINABİLEN BİLGİLERE GÖRE, BİRÇOK CAMİ VE MESCİTTE VAZİFE YAPMIŞLARDIR

HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ‘NİN HAYATLARINDAKİ EN ÖNEMLİ OLAYLARDAN BİRİ, ÇORUMLU ŞEYH HACI ÖMER LÜTFİ EFENDİ HAZRETLERİNE İNTİSAP ETMELERİ GELMEKTEDİR

KENDİLERİ BU İNTİSAPTAN ÖNCE DE ALİM BİR İNSAN OLDUKLARI HALDE, HOCALARININ KONTROLÜNDE SEYRİ SÜLUKLARINA DEVAM ETMİŞLER VE BU SIRADA, İMAM HATİPLİK VAZİFELERİNE DE DEVAM ETMİŞLERDİR.

BU DÖNEMLERDE, KÖPRÜCÜ HOCAEFENDİ HAZRETLERİNİN GÖREV YAPTIĞI YERLERDEN BİRİSİ YOZGAT’TAKİ OSMAN EFENDİ TEKKESİ MESCİDİDİR. OSMAN EFENDİ HAZRETLERİ, ANADOLU’DA AHMED YESEVİ HAZRETLERİNİN YESEVİLİK YOLUNUN BÜYÜK MÜRŞİDLERİNDENDİR. KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA TANDOĞAN HAZRETLERİ, BU DERGAHTA VAZİFELİ OLDUKLARI DÖNEMDE, OSMAN EFENDİ HAZRETLERİ İLE MANEVİ OLARAK İRTİBATTA BULUNMUŞ VE KENDİLERİNDEN YESEVİLİK YOLUNU MANEVİ OLARAK TALİM ETMİŞLER, KENDİLERİNDEN FEYZ ALMIŞLARDIR…

KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ, BİR SÜRE KIRŞEHİR’İN ÇİÇEKDAĞI İLÇESİNE BAĞLI BÜYÜKTEFLEK KÖYÜNDE DE İMAM HATİPLİK YAPMIŞLARDIR. BU GÖREVLERİ ESNASINDA KENDİSİNİN ÇOK BÜYÜK BİR VELİ OLDUĞU ANLAŞILMIŞ VE KÖY HALKININ SAYGI VE SEVGİSİNE MAZHAR OLMUŞLARDIR. KENDİLERİNDEN GÜZEL MANEVİ HALLER VE KERAMETLER SADIR OLDUĞU KÖY HALKININ ANLATIMLARIYLA, HATIRALARIYLA BİLİNMİŞTİR.

BUNUNLA İLGİLİ OLARAK, MEVLANA ES-SEYYİD EŞ-ŞERİF M. SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİNİN KERİMELERİ SEYYİDE MÜNEVVER HANIM BİR HATIRALARINI ANLATMIŞLARDIR. KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ, KÖYDE İMAM HATİPLİK YAPTIKLARI DÖNEMDE, 6 YAŞINDA BİR ÇOCUK OLAN SEYYİDE MÜNEVVER HANIM, BİR GÜN RÜYASINDA HACI MUSTAFA HAZRETLERİ‘Nİ GÖRDÜKLERİNİ VE KENDİSİNE İHLAS SURESİNİ TAMAMIYLA ÖĞRETTİKLERİNİ DUYGULANARAK ANLATMAKTADIRLAR.

YİNE KÖY HALKINDAN YİĞİT EFENDİ, BİR GÜN SABAH NAMAZI VAKTİNDE CAMİYE GİTTİĞİNDE, İÇERİDE KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİNİN NAMAZ KILDIRDIĞINI VE ARKASINDA 3 TANE SARIKLI VE CÜBBELİ ZATIN CEMAAT TEŞKİL ETTİĞİNİ GÖRMÜŞTÜR. NAMAZ SONRASINDA, KENDİSİNE BU KİŞİLERİ SORDUĞUNDA, “MÜBAREKLER”, O KİŞİLERİN CAMİNİN, KÖY CAMİİNİN HAZİRESİNDE MEDFUN OLAN VELİ İNSANLAR OLDUKLARINI SÖYLEMİŞ VE BUNU BİR SIR OLARAK SAKLAMASINI TALEP ETMİŞTİR. NİTEKİM BU MANEVİ HAL DE ANCAK, KENDİLERİNİN AHİRETE İRTİHALLERİNDEN SONRA KÖYDE ANLATILMIŞTIR. BUNUNLA BİRLİKTE, KENDİLERİ, TALEBELERİYLE YAPTIKLARI SOHBETTE BU ÜÇ KİŞİNİN HEPSİNİN KENDİ DÖNEMLERİNDE KUTUPLUK MAKAMINA ERİŞMİŞ VE O KÖYDE YAŞAMIŞ KİŞİLER OLDUKLARINI ANLATMIŞLARDIR..

KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ, GENÇ DENİLEBİLECEK YAŞLARINDA YÜKSEK MANEVİ HALLERE ERİŞMİŞLERDİR. ÜSTADLARI ÇORUMLU HACI ÖMER LÜTFİ EFENDİ HAZRETLERİNİN EN SEVDİĞİ TALEBELERİNDEN OLAN “MÜBAREKLER”, GERÇEKTEN ÇOK SAMİMİ OLARAK HOCALARINA BAĞLANMIŞ VE TESLİM OLMUŞLARDIR.

MÜBAREKLER, HOCALARI İLE YAŞADIKLARI BİR MANEVİ HALLERİNİ ŞÖYLE ANLATMIŞLARDIR. “HOCAMLA ÇORUMDAN AYRILIP YOLA ÇIKMIŞTIK..AKŞAMA DOĞRU BİR KÖYE GELDİK VE GECEYİ BU KÖYDE GEÇİRDİK.. SABAH NAMAZI İÇİN KALKTIĞIMIZDA, EVİNDE MİSAFİR OLDUĞUMUZ KİŞİ SABAH NAMAZINA KALKMAYINCA, NAMAZI BİRLİKTE EDA ETTİK.. SONRA EFENDİM HACI ÖMER LÜTFİ HAZRETLERİ BANA, HADİ OĞLUM HAZIRLAN, GİDİYORUZ, BUYURDULAR. BİRLİKTE YÜRÜMEYE BAŞLADIK, KÖYDEN ÇIKTIK, BİR MÜDDET YÜRÜYÜP BİRKAÇ DAĞ TEPE AŞTIKTAN SONRA, BİR OVAYA GELDİK.

TABİİ, BU ARADA EPEYCE BİR VAKİT YÜRÜDÜĞÜMÜZ İÇİN, OLDUKÇA ACIKMIŞTIM. ANCAK, YANIMIZDA YEMEK VEYA YİYECEK OLMADIĞI GİBİ, YİYECEK BULMAMIZ DA MÜMKÜN DEĞİLDİ. ZİRA UZUN SÜREDİR ISSIZ VE KIRSAL ARAZİDE YÜRÜYORDUK.. TAM BEN BUNLARI DÜŞÜNÜRKEN VE AÇLIKLA UĞRAŞIRKEN, UZAKTA KARŞIMIZDA BİR YEŞİLLİK VE AĞAÇLIK BİR YER GÖRDÜK.. EFENDİM, BANA, OĞLUM İNŞALLAH ORADA HEM SU OLUR, İÇERİZ HEM DE YİYECEK BULURUZ BUYURDULAR.. GERÇEKTEN DE O AĞAÇLIK YERE VARDIĞIMIZDA, KARŞIMIZDA BİR AĞAÇ GÖRDÜK Kİ, ÇOK İLGİNÇTİR, AĞACIN YANINDA BİR KAYANIN ÜZERİNDE, TIPKI BİR MASA MİSALİ, DÖRT TANE YENİ PİŞİRİLMİŞ BAZLAMA (BİR ÇEŞİT EKMEK) GÖRDÜK Kİ BAZLAMALARDAN YENİ PİŞMİŞ OLACAK Kİ, DUMAN ÇIKIYORDU… ÇOK ŞAŞIRDIM BAZLAMALARI GÖRÜNCE.. HOCAM BAZLAMANIN BİR TANESİNİ ALDILAR ANCAK YARISINI YEDİLER. O SIRADA BEN DİĞER BAZLAMAYI ÇOKTAN YEMİŞTİM. ÖYLE Kİ, BÖYLESİNE LEZZETLİ BİR BAZLAMAYI DAHA ÖNCE YEMEMİŞTİM. SANKİ CENNETTEN GELMİŞTİ Kİ DÜNYA NİMETİ OLAN BAZLAMALARDA BULUNMAYACAK KADAR TATLIYDI.. HOCAM, YARISINI YEDİKLERİ BAZLAMANIN KALAN YARISINI DA BENİM YEMEMİ İSTEDİLER..NEYSE, KARNIMIZI DOYURARAK YOLUMUZA DEVAM ETTİK.. BUNU HAYATIM BOYU HİÇ UNUTMADIM..ZİRA BU HADİSE, HEM HOCAMIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTEREN BİR KERAMETTİ HEM DE AÇIK BİR İKRAM-I İLAHİ İDİ..”

KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİNİN MUHTEREM HOCALARI MEVLANA ŞEYH HACI ÖMER LÜTFİ HAZRETLERİ, BİLHASSA, İSTANBUL’DA VE ORTA ANADOLU’DA ÇOK TANINAN. SEVİLİP SAYILAN VE DE TALEBELERİ BULUNAN BİR ZATTI. “ÇERKEZ ŞEYHİ” OLARAK DA BİLİNEN VE AİLESİ KAFKAS KÖKENLİ OLAN HACI ÖMER LÜTFİ HAZRETLERİ’NİN KABİRLERİ ÇORUM MERKEZDEKİ, HIDIRLIK CAMİİNDEDİR.

MEVLANA HACI ÖMER LÜTFİ HAZRETLERİ, 1910’LU YILLARIN BAŞINDA YOZGAT’A GELDİKLERİNDE MANEVİ BİR HADİSE YAŞANMIŞTIR. BUGÜN, YOZGAT MERKEZDE, TONUSOĞLU İŞHANI YANINDA OLAN VE YENİ RESTORE EDİLEN MESCİTTE, GENİŞ KATILIMLI BİR TOPLANTI TERTİP EDİLMİŞ VE MEVLANA HACI ÖMER LÜTFİ HAZRETLERİ MANEVİ SOHBET YAPMIŞ VE TALEBELERİ VE SOHBETİNE GELENLERLE BİRLİKTE ZİKRULLAH YAPMIŞLARDIR.

BU SOHBET ESNASINDA, BİR ARA, MURAKABE YAPAN MEVLANA HACI ÖMER LÜTFİ HAZRETLERİ, MURAKABEDEN SONRA, YAŞLI GÖZLERİYLE, ZİKİR VE SOHBET HALKASINDA BULUNAN ALİ EFENDİ HAZRETLERİNE “OĞLUM ALİ, AYAĞA KALK, DİYE SESLENMİŞLER, SONRA DA KENDİLERİNE “OĞLUM, PEYGAMBER EFENDİMİZ SENİ “MAHSEN KÖYÜNE” KUTUP TAYİN ETTİLER. VEFAT EDİNCEYE KADAR BURADA YAŞAYACAK, İRŞAD HİZMETLERİNİ BURADAN YÜRÜTECEKSİN” BUYURMUŞLARDIR. SONRA DA HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİNİ AYNI ŞEKİLDE “OĞLUM, MUSTAFA, AYAĞA KALK” DİYEREK AYAĞA KALDIRMIŞ VE HERKESİN ŞAHİTLİĞİ ALTINDA, KENDİSİNE “OĞLUM, PEYGAMBER EFENDİMİZ SENİ DE GEZGİNCİ KUTUP OLARAK TAYİN ETTİLER. PEYGAMBER EFENDİMİZİN İKİNCİ BİR MANEVİ EMRİNE KADAR, İSLAM MEMLEKETLERİNDE, ŞEHİRLERİNDE GEZEREK İRŞADINA DEVAM EDECEKSİN” BUYURMUŞLARDIR.

“MÜBAREKLER” BU KUTLU HADİSE ÜZERİNE MAHSENLİ ALİ EFENDİ İLE MANEVİ KARDEŞ KILINDIKLARINI VE BU TARİHTEN SONRA, 1973 YILINA KADAR BİRÇOK YERE GİTTİKLERİNİ VE SEYAHAT GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ ANLATMIŞLARDIR.

MÜBAREKLER, BU TARİHTEN SONRAKİ DÖNEMDE, EN ÖNEMLİ SEYAHATLERİNİ, KONYA’YA YAPMIŞLAR VE KONYA’DA, MEVLANA HAZRETLERİNİN 25 YIL TÜRBEDARLIĞINI YAPMIŞLARDIR.. BURADA İKEN MANEN MEVLANA HAZRETLERİNİN FEYZ VE HİMMETLERİNE ERİŞEN MÜBAREKLER, BURADAN AYRILMASINI DA MEVLANA HAZRETLERİNİN İSTEDİĞİNİ VE “OĞLUM MUSTAFA, ALLAH AŞKINA TAMAM, BURADA BİZE YAPTIĞIN HİZMET YETİŞİR, BEN YARIN MAHŞERDE SENİN HAKKINI ÖDEYEMEYECEĞİM OĞLUM, GİT, BAŞKA YERLERDE DE İNSANLARIN SANA İHTİYAÇLARI VAR, SEN MANA GÜNEŞİSİN, İNSANLARI KENDİNDEN MAHRUM EYLEME” BUYURDUKLARINI ANLATMIŞLARDIR..

1973 YILINA KADAR, YAKLAŞIK 60 YIL GEZGİNCİ VELİ OLARAK DİYAR DİYAR, KONYA’DAN HALEP’E, ŞAM’A VARINCAYA KADAR GEZEN VE HİZMETLERİNİ YÜRÜTEN “MÜBAREKLER”, MANA ALEMİNDE PEYGAMBER EFENDİMİZİN, “ARTIK, “YERKÖY”E YERLEŞECEK VE BEKLEYECEKSİN, İNSANLAR YANINA GELECEKLER” BUYURMALARI ÜZERİNE, SON OLARAK BİR KEZ DAHA KUTSAL TOPRAKLARI ZİYARET ETMİŞLER, BURADAN DA SON MEKANLARI OLACAK OLAN YOZGAT’IN YERKÖY İLÇESİNE GELMİŞLERDİR.

“MÜBAREKLER”, İLÇE HALKININ GAYET İYİ BİLDİKLERİ O KÜÇÜK TEK ODALI, MÜTEVAZI EVİNE YERLEŞMİŞLERDİR. YERKÖY’E MANEVİ OLARAK GELİP YERLEŞTİKLERİNDE, 102 YAŞLARINDA BULUNUYORLARDI. BU TARİHTEN SONRA, 13 YIL DAHA YAŞAMIŞ VE HAYATLARINI BURADA TAMAMLAMIŞLARDIR.

KISA BİR SÜRE SONRA, İLÇE VE HAVALİSİNDE YAŞAYAN İNSANLAR, KENDİLERİNE BÜYÜK BİR TEVECCÜH GÖSTERMİŞ, KENDİLERİNDEN İSTİFADE ETMİŞTİR. KENDİLERİNİ BU YILLARDA HEM HALKTAN İNSANLAR, HEM MANEVİYAT YOLUNDA OLAN İNSANLAR HEM DE DEVLET VE SİYASET ADAMLARI ZİYARET ETMİŞTİR..

MÜBAREKLER, HAYATININ SON DÖNEMLERİNDE BİRÇOK İNSANIN HİDAYETİNE VESİLE OLMUŞLAR, ONLARCA TALEBE YETİŞTİRMİŞLERDİR… ON İKİ TARİKATIN YOLUNU BİLEN VE TARİF ETME İCAZETİ BULUNAN MÜBAREKLERİN YETİŞTİRDİKLERİ TALEBELERİ, BUGÜNLERDE DAHİ, ÇEVRELERİNDE BÜYÜK BİR SAYGINLIKLA KARŞILANMAKTA VE SEVİLMEKTEDİR.

MAHSENLİ ALİ EFENDİ HAZRETLERİ‘NİN, HOCALARI ÇORUMLU HACI ÖMER LÜTFİ HAZRETLERİ’NİN 1924 YILINDA VEFATLARIYLA 1924’TEN 1951 YILINA KADAR 27 YIL KUTBUL AKTAB OLARAK GÖREV YAPTIKLARI VE KENDİLERİNİN HAKKA YÜRÜMELERİYLE DE KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİNİN 1951 YILINDA BU MAKAMA GETİRİLDİKLERİ VE VEFAT ETTİKLERİ 1986 YILINA KADAR DA TAM 35 YIL KUTBUL AKTAB OLARAK KALDIKLARI, TABİİ OLARAK, AZ KİŞİNİN BİLDİĞİ MANEVİ BİR SIRDIR. KENDİLERİNDEN SONRA DA BU KUTBUL AKTABLIK TACI MEVLANA ŞEYH ESSEYYİD EŞŞERİF MUHAMMED SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİNE GİYDİRİLMİŞ VE M. SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİ DE 1986 YILINDAN VEFAT ETTİKLERİ 1988 YILINA KADAR 2 YIL BU MANEVİ MAKAMDA BULUNMUŞLAR VE BU GÖREVİ İFA ETMİŞLERDİR.

MÜBAREKLER, YAŞADIKLARI DÖNEMDE, MEMLEKETİN ÖNDE GELEN MANEVİ KİŞİLİKLERİYLE DİYALOG İÇERİSİNDE OLMUŞLARDIR. BUNLARDAN BAZILARI, ŞEYH BÜYÜK HACI AHMED EFENDİ, MAHSENLİ ALİ EFENDİ, M. SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİ, ŞEYHZADE AHMED EFENDİ, GEDİK HASANLI ŞAKİR EFENDİ, OSMAN NURİ BAĞDADİ EFENDİ, MUHAMMED RAŞİD EROL EFENDİ, BİLAL NADİR HAZRETLERİ GİBİ MUHTEREM İNSANLARDI..

MEVLANA ŞEYH ES-SEYYİD EŞ-ŞERİF KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA TANDOĞAN HAZRETLERİ, MİLADİ 5 KASIM 1986 YILINDA ALLAHÜ TEALA HAZRETLERİNE KAVUŞTULAR.. CENAZELERİNİ, MEVLANA M. SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİ İLE RAŞİD HOCAEFENDİLER YIKAMIŞLARDIR.

CENAZE NAMAZLARINA ÇOK BÜYÜK KATILIM OLMUŞ VE KENDİLERİ SABAH NAMAZI VAKTİ VEFAT ETTİKLERİ VE KİMSEYE DE TAM OLARAK VEFATLARI BİLDİRİLMEDİĞİ HALDE, ÜLKEMİZİN ÇOK UZAK ŞEHİRLERİNDEN BİLE ÖĞLENLEYİN KILINAN CENAZE NAMAZINA İŞTİRAK EDEN İNSANLAR OLMUŞTUR. SONRADAN VEFAT EDECEKLERİNİN BİRÇOK İNSANA, MANEN BİLDİRİLDİĞİ ANLAŞILMIŞ VE BU HALLER CEMAAT ARASINDA PAYLAŞILMIŞTIR.

CENAZE NAMAZLARINI YOZGATLI ŞEYHZADE AHMED ŞEVKİ ERGİN HOCAEFENDİ HAZRETLERİNİN KILDIRMALARINA KARAR VERİLMİŞSE DE, KENDİLERİ, CENAZEYE, MANEN EFENDİMİZ HAZRETLERİNİN VE BİRÇOK MANEVİ ZATIN İŞTİRAK ETTİKLERİNİ VE ONLARIN İMAM OLDUKLARI BU DURUMDA İMAM OLMAKTAN HAYA EDECEKLERİNİ İFADE ETMİŞLER, BUNUN ÜZERİNE DE NAMAZI, KENDİLERİNİN HALİFELERİNDEN HALİL EFENDİ KILDIRMIŞTIR.

MÜBAREKLER, TATBEKİRLİ KÖYÜ CAMİİ BAHÇESİNDE KENDİSİNDEN ÖNCE VEFAT ETMİŞ VE ORADA MEDFUN BULUNAN HANIMLARI SEYYİDE MEMNUNE HANIMEFENDİNİN YANINDA DEFNEDİLMİŞTİR (ÇOK MÜBAREK BİR İNSAN OLAN SEYYİDE MEMNUNE HANIMIN VEFATINDAN SONRA KABİRLERİNİN YAPILMASI İÇİN KABRİNİ AÇAN MÜBAREKLER, HANIMININ KABRİNDE SIRTÜSTÜ YATAR VAZİYETE GELDİKLERİNİ GÖRÜNCE, KENDİSİNİ KIBLEYE ÇEVİRMEK İSTEYİP BEDENİNİ TUTMAYA ÇALIŞTIKLARI ESNADA HANIMLARI KENDİLİKLERİNDEN KIBLEYE DÖNMÜŞLER VE BU OLAYIN DA KENDİLERİNİ OLDUKÇA ETKİLEDİĞİNİ İFADE ETMİŞLERDİR.).

HAYATLARINDA İKEN TALEBELERİNE YAPTIKLARI BİR VASİYETİN YERİNE GETİRİLMESİ OLARAK, BİR YIL SONRA KABİRLERİ AÇILMIŞ, VÜCUTLARININ AYNEN İLK DEFNEDİLDİKLERİ GİBİ BOZULMADAN DURDUĞU GÖRÜLÜNCE DE KENDİLERİ İÇİN TÜRBE YAPILMIŞTIR.

BİLİNDİĞİ ÜZERE, ALLAH’IN VELİ KULLARI İÇİN ÖLÜM YOKTUR. ONLAR BİZİM BİLEMEYECEĞİMİZ BİR KEYFİYETTE YAŞAMLARINA DEVAM ETMEKTE VE BUGÜN DAHİ İNSANLARA FEYZ VERMEKTE VE HİMMET EDEBİLMEKTEDİR. YUNUS EMRE HAZRETLERİNİN BUYURDUKLARI GİBİ;

BİZ AŞIĞIZ BİZ ÖLMEYİZ

ÇÜRÜYÜP TOPRAK OLMAYIZ

KARANLIKLARDA KALMAYIZ

BİZE LEYL Ü NEHAR OLMAZ..

NİTEKİM MEVLANA HAZRETLERİ DE, BİZİ, BİZDEN SONRA MEZARLARDA ARAMAYINIZ, BİZİM MEKANIMIZ “ARİFLERİN GÖNÜLLERİDİR” BUYURMUŞLARDIR… ONUN GİBİ, MÜBAREKLER DE KENDİSİNİ SEVEN TALEBELERİNİN VE SEVENLERİN VE BİLHASSA ARİFLERİN GÖNÜLLERİNDE MÜMTAZ BİR MEVKİDE HALEN YAŞAMAKTADIRLAR.. VE İSTENİLDİĞİ ANDA DA BİZLERLE MANEN BİR ARADA BULUNABİLMEKTE, TASARRUF EDEBİLMEKTE VE HİMMET EDEBİLMEKTEDİRLER…

ALLAHÜ TEALA HAZRETLERİ KENDİLERİNE KENDİ KATINDA, EFENDİMİZİN YANLARINDA BİR MEVKİ VERSİN VE KENDİLERİNİN ŞEFAATLERİNDEN DE BİZLERİ MAHRUM EYLEMESİN..AMİN..

YAZAR: AV. ERKAN YILMAZ

Köprücü Hacı Mustafa Efendi kategorisinde yayınlandı. KÖPRÜCÜ HACI MUSTAFA EFENDİ HAZRETLERİ için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: