27 Cemaziyelahir

Ahkaf 15.Ayet: Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. Annesi onu zahmetle taşıdı ve zahmetle doğurdu. Taşınması ile sütten kesilmesi, otuz ay sürer. Nihayet insan, güçlü çağına erip kırk yaşına varınca der ki: Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı iş yapmamı temin et. Benim için de zürriyetim için de iyiliği devam ettir. Ben sana döndüm. Ve elbette ki ben müslümanlardanım.

Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir gün: “Burnu sürtülsün, burnu sürtülsün, burnu sürtülsün” dedi. “Kimin burnu sürtülsün ey Allah’ın Resulü?” diye sorulunca şu açıklamada bulundu: “Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete giremeyenin.” (Müslim’deki metindir)

Kaynak : Müslim, Birr 9, (251), Tirmizi, Daavat 110 (3539)

Ey evlatlarım âlemlerin rabbi olan allahımızın peygamberlerimizim evliyalarımızın en büyük tavsiyeleri kişinin anne veyahut babası hayatta olupta onların rızasını ve dualarını almayanların azaba düçar olacaklarını söylemişlerdir.anne ve babalarımızın kıymetini bilelim.bunu nimet olarak görelim.vefat etmişlerse arkalarından dualarımızı gönderelim kabir ziyaretlerine gidelim .vesselam.
Es Seyyid Muhammed Sıddık Haşimi Hz.

Hayırlı huzurlu bereketli nurlu cumalar olsun inşallah

....... kategorisinde yayınlandı. 27 Cemaziyelahir için yorumlar kapalı
%d blogcu bunu beğendi: